Kava
Järvamaa
Väljapanek Tammsaare muuseumi hoonete taastamisest Vargamäel

Väljapanekul näeb mustvalgeid fotosid Tammsaare muuseumis Vargamäel toimunud ehitustöödest, kui taastati hävinud hoonetekompleks. Tänu toimunud töödele saab muuseumis tutvuda tingimustega, milles kasvas üles kirjanik Anton Hansen Tammsaare ning näha paika, mis andis ainest romaani „Tõde ja õigus“ jaoks.

Ambla elav pärand

Mälestuste kogumine Ambla kultuuripärandi objektide kohta (sh Ambla Vabadussõja mälestussammas ja Sipelga kalmistu). Ambla Vabadussõja mälestussamba originaaltükid tulid hiljuti välja Ambla punamonumendi eemaldamisel selle alusvundamendist. Sipelga kalmistut on viimasel viiel aastal intensiivselt heakorrastatud ning taastatud mitmeid kalmistuobjekte. Muinsuskaitsepäevade raames keskendumegi neile päevakajalistele Ambla objektidele – informeerime kogukonda, tutvustame kultuurilugu ning kogume objektidega seotud mälestusi.

Ida-Virumaa
Korrastustalgud Marienhoffi telliskivitehase asukohas / Толока на месте кирпичного завода Мариенхофф

01. oktoobril Muinsuskaitsepäevade raames kutsume kõiki korda tegema Väikesaare vastas Narva jõe kaldal asuvat endise Marienhoffi telliskivitehase asukohta. Tehase ajaloost räägib telliskivikollektsionäär Igor Kurov.
Kohtumine Väikesaare tänaval kell 12.00
1 октября в рамках Дней наследия Эстонии приглашаем всех привести в порядок территорию бывшего кирпичного завода Мариенхофф на берегу Наровы напротив Вяйкесааре.
Коллекционер кирпичей Игорь Куров расскажет нам об истории завода.
Встречаемся у дороги Нарва-Йыэсуу на улице Вяйкесааре в 12:00.

Tööliste palee. Ekskursioon Kreenholmi haiglas Дворец для рабочих. Экскурсия по Кренгольмской больнице

Kreenholmis kerkisid mitte ainult vabrikuhooned, vaid ka terve tööliste asula, kuhu rajati erinevaid ehitisi ehk elada täisväärtuslikku elu. Kreenholmi linnaosa ekskursioonidel saate tutvuda, kuidas eelmise sajandi alguses seal elati. Teejuht: Gleb Kuznetsov.
Oluline! Sündmus toimub vene keeles.
Кренгольм это не только здания фабрик, но и целый рабочий поселок, в котором были построены важные инфраструктурные объекты. О жизни жителей района начала прошлого столетия можно будет узнать на серии экскурсий по району Кренгольм.
11.06 в 12:00
Дворец для рабочих. Экскурсия по Кренгольмской больнице
Язык: русский
Продолжительность: 60 минут
Место встречи: Хайгла, 1

Saaremaa
Muhu Elav Pärand

Muhu Elav Pärand raames toimuvad ajaloolisi käsitööoskusi õpetavad meistriklassid – helmekeede valmistamine, kõladega kudumine, sukapaela punumine, Muhu Pulm video esitlemine, Muhu värvigammas lõngade värvimine sünteetliste värvidega, Muhu rookatused ajast aega – loeng.
Registreeri sündmusele meiliaadressi kultuur@muhu.ee kaudu hiljemalt 27. septembril.

Üle Eesti
Pärnu – elav pärand jõe ja mere vahel (veebiviktoriin)

Oma asendi tõttu mere ja jõe vahel on Pärnu kultuuripärand tihedalt seotud veega, elades kaluripaatides, kuurordis, veespordialadel, lauludes ja luuletustes. Tule ja pane oma teadmised meie “vesistest” traditsioonidest ja pärimusest proovile!

Jõgevamaa
Linakitkumistalgud Maetsma Põldvere põllul

Seltsi eestvedamisel on kevadel külvatud 0,2 h suurune linapõld põllule, mis kunagi kuulus Maetsma kooli juhatajale. Senini kutsutakse seda põldu viimase koolijihataja järgi Põldvere põlluks. Nostalgilisele linakitkumis talgule ootame kõiki pärandtöödest huvitatuid. Kummardusena pärandile, pane Sinagi pähe valge rätt ja tööks kohased riided. Kuiva ilma korral jäkitkume ja kupardame lina. Vihmase ilma korral ropsime kitkutud ja juba leotatud linu. Talgute algul ajalooline tagasivaade Maetsma küla kultuurilukku ja Avinurme piirkonna linakasvatusse.
Talgupäev lõppeb ühises talgulauas. Igal talgulisel võimalus omakitkutud linu kaasa võtta

Raplamaa
Helilavastus "Metsavendade radadel" Tiduveres Põrgupõhjal

Raplamaal Tiduvere Põrgupõhja punkri juures avatud helilavastus viib tagasi Teise maailmasõja järgsetesse aastatesse, saamaks osa metsavendade eluolust ja läbielamistest. Audiolavastustest saab teada, kes ja miks end metsa peitsid, millistes punkrites elati ning mis moel neid võimude eest salaja ehitati. Eraldi pööratakse tähelepanu, kuidas metsas end ära elatati, kes ja kuidas metsavendi aitasid ning milliseid meetodeid kasutati vastupanu mahasurumisel. Kohaspetsiifilisemad lood annavad ülevaate Relvastatud Võitluse Liidust, punkrikoha reetmisest ja vallutamisest.
Helilavastus on kokku seotud üheks narratiiviks Teise maailmasõja järgsete metsavendadega seotud sündmuste ja lugude põhjal. Kokku on üheksa universaalset ja paar kohaspetsiifilist lühilugu, moodustades tervikliku lavastuse.
Dramaturg: Aare Pilv; lavastaja: Isabel Laiapea; helikujundaja: Johannes Vilu; osades: Robin Täpp, Theodor Tabor, Andri Suga, Maria Helena Seppik, Oskar Kröönström; helitehnik: Kuldar Sepp; idee ja sisend: Küllike Tint, Anu Lillak, Tuuli Kurisoo, Aive Kaldra, Helena Kaldre; konsultant: Martin Andreller; koor: Eva Maria Aru, Madleen Maria Kirja, Elina Soosaar, Ronja Marie Tepp, Merle Vetemäe. Täname: Bernhard ja Taive Viidingut! Toetas Eesti Kultuurkapital.

Läänemaa
Vana fotoalbum

Üritus on mõeldud küla eakatele inimestele. Meil on veel elavat mälu, et meenutada, salvestada ja ehk millalgi ka avaldada toredaid seikasid. Räägime vanu lugusid: Kuidas peeti rahvakalendri tähtpäevi ja muid ettevõtmisi. Mis juhtus , kui naaberküla poisid tulid meie neidudele külla? Mis vääris tähistamist?
Üritus on nn “mokalaada” stiilis. Igaüks, kes saab, võtab kaasa mõne vana foto, mis aitab jutuotsa leida ja räägib ise enda eest.

Harjumaa
Ajaloomäng vanalinnas: „Tühja kõhuga keskaegses Tallinnas“

Tule avasta Tallinna vanalinna keskaegse toidukultuuri kaudu!
„Tühja kõhuga keskaegses Tallinnas“ on interaktiivne seiklusmäng, mida igaüks saab mängida endale sobival ajal ja valitud tempos, kehastudes virtuaalselt kas mõnulevaks või siis pigem kiireloomuliseks kassiks. Mängus osalemiseks on tarvis nutitelefoni ja Loquiz äppi.
Mängu alguspunkt on Tallinna linnaelumuuseum, Vene tänav 17.
Mängu kestus on 1–2 tundi ja sõltub sellest, kas valisid omale kiirust hindava või rahulikku sammu nautiva karakteri.
Kogu mängu marsruut kokku on umbes 3 km.

Teadusteater "Avalik lahkamine"

Muinsuskaitsepäevade raames kutsub Tervisemuuseum avastama inimkeha sisemust ja värskendama teadmisi meditsiiniajaloost. Etenduse esimeses pooles meenutame, mida on anatoomiast arvatud enne meie aega ning teises pooles võtame appi täismõõdus õppenukk Markuse ja plastinaadid muuseumikogust. Uurime, millised siseelundid välja näevad, mida teevad ja milleks neid vaja läheb. Näpuotsaga huumorit, põnevaid lugusid ja uusi teadmisi – see on avalik lahkamine.
Vaatemäng toimub pööningukorruse hubases ringauditooriumis ning Muinsuskaitsepäevade ajal on sama piletiga võimalik külastada ka muuseumi näituseid.
Teadusteatri etendused toimuvad kokku kolmel korral:
Reedel, 29. septembril kell 17.00
Laupäeval, 30. septembril kell 15.00
Pühapäeval, 1. oktoobril kell 15.00

Muuseumituur "Avameelselt Sinu kehast"

Muinsuskaitsepäevade raames kutsub Tervisemuuseum avastama inimkeha sisemust ja värskendama teadmisi meditsiiniajaloost. Juhendatud tuuri jooksul avastame muuseumi püsinäitusel “Avameelselt Sinu kehast” inimeseks olemise ilu võlu ja valu. Näpuotsaga huumorit, põnevaid lugusid ja uusi teadmisi – see on muuseumituur Tervisemuuseumis.
Muinsuskaitsepäevade ajal saad sama piletiga omal käel külastada ka aastanäitust “Uneversum” une olulisusest ja magamise tähtsusest. Mis toimub magamise ajal inimese sees? Jagame häid soovitusi ja praktilisi näpunäiteid parimaks öiseks puhkuseks kõigile, kes soovivad oma unetervise eest hoolitseda.
Tere tulemast Tervisemuuseumisse!

Kultuur ja pärand – Elav Kolga mõis

Tähistame Üle-euroopaliste Muinsuskaitsepäevade raames peahoone väikesest saalist restaureerimistellingute, mis olid seal olnud 50 aastat, väljaviimise 1. aastapäeva ning ühtlasi ka põnevate konserveerimistööde lõppu.
Tööd toimusid Dr Hilkka Hiiopi juhendamisel ja eestvedamisel ning Muinsuskaitseameti rahastamisel.
Hilkka Hiiop on Eesti Kunstiakadeemia Kunstikultuuri teaduskonna dekaan ning viibib 1. oktoobril koos meiega Kolga mõisas.
Päeva jooksul muusikat ja audiovisuaalseid ning avatud on teatripuhvet.
Päevakava täpsustub!

Elav pärand Kõue mõisas. Viinakuu eri! Viinatööstuse tõus ja langus Eesti mõisates, olulisus mõisamajanduses

Viinavabrik kui hoonetüüp Eesti mõisamaastikul. Mis neist on saanud? Räägime viinatööstuse ajaloost, viina tootmisest Eesti mõisates nii minevikus kui tänapäeval. Mõtiskleme võimalike viinavabrikute ja muude ajalooliste tööstushoonete võimalike uute funktsioonide üle.
Hind sisaldab:
– Sümboolne tervitusnaps
– Informatiivne lühiloeng rohke pildimaterjaliga
– Kõue mõisa minevikku ja tänapäeva tutvustav ringkäik giidiga
– Ühine arutelu kamina ees
– Kohv ja suupisted
Teata osalemisest meiliaadressil events@kau.ee.
Oluline! Sündmus toimub kahel korral, kell 12 ja kell 14.

Muinsuskaitseameti 30. sünnipäev

Tänavuste muinsuskaitsepäevade viimasel päeval, 1. oktoobril tähistab Muinsuskaitseamet oma 30. sünnipäeva ning selle puhul kutsume kõiki pärandisõpru endale külla! Kell 11-16 on avatud Muinsuskaitseameti Tallinna kontori (Pikk 2) uksed ning osaleda saab mitmetes põnevates tegemistes vanalinna ekskursioonidest virtuaalreaalsuses seiklemiseni, otsimisvõistlusest lugemisvara täiendamiseni.

Kolga Muuseum kui põnev pööning moosisaia ja mõistatustuuriga

Tähistame elavat pärandit muuseumituuridega läbi kahe korruse, mõistatame arhiivist just selleks päevaks välja toodud põnevaid esemeid ning lõpetame moosisaia ja piparmünditeega.
Mõistatustuurid algavad kell 13 ja kell 15.
Sooduspilet 3 eurot, mis sisaldab tuuri, moosisaia ja teed. Võimalus osta ka kohvi.
Lapsed saavad tegutseda mängunurgas koos oma täiskasvanud saatja(te)ga.

Tartumaa
Rõõm savitööst ajaloolises Uhti kõrtsihoones

Tutvustame Uhti avatud ateljee tegemisi. Nahatöö, savitöö, pärlitöö, kõrtsi köögist saab kehakinnitust, õnneloos, käsitöö müük.
Maja külastus tasuta.
Töötoad 5 € / kord.
Õnneloos 3 €
Lõunasöök / päevapakkumine 15.00 €

Viimast korda: heliinstallatsioon "Aja kaja" Tartu toomkiriku varemetes.

Helikunstnik Patrick Tubin McGinley on põiminud kokku helid toomkiriku kujutletavast minevikust, olevikust ja tulevikust. Selle aasta juulikuus avatud heliinstallatsioon „Aja kaja” kutsub kuulajaid nii ajarännakule kui ka mõtlema küsimuse üle, millist tähendust kannavad toomkiriku varemed tänapäeval. „Aja kaja“ viib kuulaja keskaegsesse kirikuruumi ja olematule piduõhtusöögile, tuletades seejuures meelde, et varemete all kõnnime surnute puhkepaigas. Muu hulgas on McGinley salvestanud siinses maapinnas olevaid hääli ja vibratsioone ning teinud seeläbi võimalikuks tajuda helisid, mida inimese kõrv tavaliselt ei kuule.
1. oktoobril on heliinstallatsioon kuulamiseks viimast päeva avatud. Tartu Ülikooli muuseum on avatud kell 11-20 ning tornid kell 17-20.

Viljandimaa
Helilavastus "Metsavendade radadel" Ennuksemäe matkarajal

Viljandimaal Ennukese metsavendade punkri rajal avatud helilavastus viib tagasi Teise maailmasõja järgsetesse aastatesse, saamaks osa metsavendade eluolust ja läbielamistest. Audiolavastustest saab teada, kes ja miks end metsa peitsid, millistes punkrites elati ning mis moel neid võimude eest salaja ehitati. Eraldi pööratakse tähelepanu, kuidas metsas end ära elatati, kes ja kuidas metsavendi aitasid ning milliseid meetodeid kasutati vastupanu mahasurumisel. Kohaspetsiifilisemad lood annavad ülevaate punkrikoha ehitamisest, reetmisest ja vallutamisest.
Helilavastus on kokku seotud üheks narratiiviks Teise maailmasõja järgsete metsavendadega seotud sündmuste ja lugude põhjal. Kokku on üheksa universaalset ja paar kohaspetsiifilist lühilugu, mis kokku moodustavad tervikliku lavastuse.
Dramaturg: Aare Pilv; lavastaja: Isabel Laiapea; helikujundaja: Johannes Vilu; osades: Robin Täpp, Theodor Tabor, Andri Suga, Maria Helena Seppik, Oskar Kröönström; helitehnik: Kuldar Sepp; idee ja sisend: Küllike Tint, Anu Lillak, Tuuli Kurisoo, Aive Kaldra, Helena Kaldre; konsultant: Martin Andreller; koor: Eva Maria Aru, Madleen Maria Kirja, Elina Soosaar, Ronja Marie Tepp, Merle Vetemäe. Täname: Bernhard ja Taive Viidingut! Toetas Eesti Kultuurkapital.
