Tutvustus

Üle-euroopalised Muinsuskaitsepäevad on koondunud tänavu katusteema “Elav pärand” alla. Tähelepanu juhitakse tavadele, teadmistele, oskustele ja kommetele, mis on osa nii ammusest kui tänapäevasest kultuuripärandist. Elavat ehk vaimset kultuuripärandit kannavad edasi inimesed ja kogukonnad, tänu kellele säilib ja areneb kultuuriline mitmekesisus ja loometegevus.

Eestis toimuvad Muinsuskaitsepäevad sel aastal 28. septembrist 1. oktoobrini, kusjuures viimasel päeval tähistatakse ka 30 aasta möödumist Muinsuskaitseameti asutamisest. Tänavuse festivali kavast võib leida näiteks kohaliku kogukonna laulu-, tantsu- ja pillimängutraditsioone tutvustavaid töötube, ajaloolisi käsitööoskusi õpetavaid meistriklasse, põllumajandus- ja toidupärimust tutvustavaid loenguid, kangaste taastamise ja konserveerimise õpitube, ehituspärandist ja olulistest töövõtetest rääkivaid ekskursioone ja palju teisi elava Eesti kultuuripärandiga seotud kaasahaaravaid ja harivaid tegevusi. Eesti parimad päranditegijad tutvustavad oma tegemisi ja jagavad teadmisi üle-eestilise festivali raames!

Muinsuskaitsepäevad on kord aastas toimuv üle-eestiline festival, mille keskmes on meid igapäevaselt ümbritsev rikas ja mitmekesine kultuuripärand. Ühe septembrikuise nädalavahetuse jooksul on avatud eriilmelised paigad ja toimuvad arvukad sündmused, mis pakuvad võimalust tutvuda nii kodukandi kui kaugemate paikade pärandi ja ajalooga ning kutsuvad kogetut mõtestama ja mõistma.

Muinsuskaitsepäevad on Euroopa Nõukogu ja Euroopa Komisjoni ellu kutsutud ühisalgatus www.europeanheritagedays.com. Eestis sai muinsuskaitsepäevade traditsioon alguse 1993. aastal Eesti Muinsuskaitse Seltsi eestvedamisel. Alates 2015. aastast koordineerib Eestis muinsuskaitsepäevi Muinsuskaitseamet.